wtorek, 16 grudnia 2014

Ciasto piernikowe

Składniki:
  • 125g masła lub margaryny
  • 2 jajka
  • 100g cukru
  • 250ml mleka
  • 420g mąki pszennej
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki kakao
  • 1 opakowanie przyprawy korzennej do piernika (= 3,5 – 4 łyżeczki)
  • 1 słoik dżemu (= 450g, dałam dżem wiśniowy)
  • ewentualnie czekolada lub polewa czekoladowa
Sposób przygotowania:
  1. Masło (lub margarynę) utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dalej ubijając dodawać po kolei po jednym jajku.
  2. Mąkę wymieszać z sodą, kakao i przyprawą korzenną. Zmniejszyć obroty miksera i dodawać stopniowo wymieszaną mąkę na przemian z mlekiem. Na końcu dodać stopniowo dżem.
  3. Ciasto wyłożyć do formy keksowej (o długości 30cm) wysmarowanej margaryną i posypanej mąką lub bułką tartą.
  4. Piec w nagrzanym piekarniku około 50- 60min. w temperaturze 180°C. Sprawdzić ciasto patyczkiem. Jeśli patyczek będzie suchy, ciasto jest gotowe.
  5. Ciasto można polać polewą czekoladową lub rozpuszczoną w kapieli wodnej czekoladą.

sobota, 13 grudnia 2014

BIGOS - według dziadka Mariana

Składniki, około 6 porcji:
200 - 400 g mięsa gulaszowego (np. wołowego antrykotu, mogą być też np. żeberka wieprzowe)
1 łyżka ciemnego sosu sojowego
1 kg kapusty kiszonej
250 g mrożonych grzybów leśnych (można kupić bez problemu w "sieciówkach")
przyprawy: 2 łyżki jasnego sosu sojowego, 3 ziarna jałowca, 2 ziela angielskie, listek laurowy, 1 łyżeczka kminku w całości, 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
2 cebule
2 łyżki oleju lub oliwy
1/2 szklanki (125 ml) porto lub 1/4 szklanki wiśniówki
1 cm kawałek papryczki chili (lub w ilości do smaku), mogą być płatki chili lub mielona w proszku

100 g suszonych śliwek
1 pełna łyżka powideł śliwkowych (lub więcej suszonych śliwek, dodatkowo 50 g)
1 jabłko np. antonówka
1 lub 2 puszki (240 g lub 480 g) białej fasoli np. Jaś
1/2 szklanki soku jabłkowego (może być z kartonu)
około 40 g suszonych pomidorów z zalewy (około 6 sztuk) + dodatkowo 2 łyżki oleju ze słoika
1 łyżka oliwy extra vergine


Przygotowanie:
  • Mięso włożyć do garnka, dodać 1/2 łyżki soli, wlać zimną wodę, wymieszać i odstawić na 15 minut. Następnie wyjąć mięso z wody (wodę z moczenia wylać), i pokroić w kostkę, żeberka pokroić na części z jednym żeberkiem, mięso przy kości też pokroić, kości dodać do wywaru. Mięso włożyć do czystego garnka, wlać 2 szklaki chłodnej wody, dodać ciemny sos sojowy i zagotować. Przykryć garnek, zmniejszyć ogień i gotować przez około 1 i 1/2 godziny.
  • W międzyczasie wyłożyć kapustę na sito i przepłukać krótko bieżącą zimną wodą, odcedzić. Pokroić nożem lub nożyczkami na nieco mniejsze kawałki. Grzyby rozmrozić w temperaturze pokojowej.
  • Do wywaru z mięsem dodać kapustę i zagotować. Dodać przyprawy: większą szczyptę soli, jasny sos sojowy, jałowiec, ziele, listek, kminek i pieprz. Wymieszać i gotować przez około 10 minut.
  • W międzyczasie pokroić cebulę w kosteczkę i zeszklić na 2 łyżkach oliwy na większej patelni (około 8 minut), dodać do kapusty, wymieszać, przykryć i gotować przez około 1/2 godziny.
  • Odkryć garnek i dodawać kolejno: porto lub wiśniówkę, chili, przekrojone suszone śliwki, powidła śliwkowe i starte na tarce obrane jabłko oraz grzyby (większe można pokroić). Przykryć i gotować przez około 1 godzinę na umiarkowanym ogniu, od czasu do czasu zamieszać. W międzyczasie dolewać sok jabłkowy. W połowie gotowania (po 1/2 godzinie) dodać odcedzoną i opłukaną fasolę. Na około 10 minut przed końcem dodać pokrojone suszone pomidory i olej ze słoika oraz oliwę extra vergine.
  • Odkryć garnek i gotować jeszcze przez kilka lub kilkanaście minut gdyby w kapuście było trochę za dużo płynu. Sprawdzić doprawienie. Kapusta jest już gotowa, ale najlepsza będzie jeśli trochę postoi.
  • Kapustę schłodzić i wstawić do lodówki, następnego dnia podgrzać. Po dokładnym zagotowaniu można ją włożyć do słoików i trzymać w lodówce przez minimum tydzień. Kapusta im częściej jest odgrzewana, tym lepsza. Im dłużej stoi, tym staje się bardziej bogata w smaku

GOFRY - przepis babci Marysi

Składniki, około 6 sztuk:
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
2 łyżeczki cukru pudru lub kryształu
1 łyżka cukru wanilinowego
2 jaja (oddzielnie żółtka od białek)
1/2 szklanki oleju roślinnego (np. słonecznikowego) lub roztopionego masła
1 i 1/3 szklanki mleka


Dodatki: cukier puder, marmolada wieloowocowa, truskawkowa, dżem truskawkowy, bita śmietana, truskawki, borówki, maliny lub jagody, sos truskawkowy

Wykonanie:
  • Mąkę przesiać do miski, dodać proszek do pieczenia, sól, cukier, cukier wanilinowy. Wszystko wymieszać a następnie dodać żółtka (białka zachować), olej roślinny oraz mleko. Zmiksować mikserem na gładką masę. Do ciasta dodać ubite na pianę białka, wymieszać łyżką lub krótko zmiksować do połączenia się składników. Ciasto można odstawić aby odpoczęło (na około 15 minut), ale nie jest to konieczne.
  • Rozgrzać gofrownicę na maksymalną moc. Gofry piec przez około 3 - 3,5 minuty (np. w gofrownicy o mocy 1.700 W) lub przez czas podany w instrukcji gofrownicy. Nakładamy ciasto chochlą i wypukłą stroną łyżki rozprowadzamy ciasto dokładnie po całej powierzchni.
  • Gofry po upieczeniu odkładać na metalową kratkę. Posypać cukrem pudrem lub posmarować marmoladą, dżemem, wyłożyć owoce i przykryć bitą śmietaną. Gofry możemy też polewać sosem truskawkowym.

Sos truskawkowy: 10 dużych truskawek pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do rondelka i wsypać 3 łyżki cukru pudru. Gotować truskawki przez 3 - 4 minuty, mieszając drewnianą łyżką. Dodać 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii i ewentualnie 1 łyżeczkę soku z cytryny. Zmiksować ręcznym blenderem i przelać do dzbanuszka.
Czekoladowe muffinki bez mąki

Składniki, 9 sztuk:
1 duży banan (200 g)
150 g jogurtu naturalnego
4 łyżki syropu klonowego lub miodu
1 jajko
3 łyżki roztopionego oleju kokosowego (lub innego roślinnego lub masła)
1 i 1/2 szklanki mąki migdałowej (mielonych migdałów)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia + 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżki kakao
4 łyżki wiórków kokosowych
50 g ciemnej czekolady


Przygotowanie:
  • Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Standardową formę na muffiny wypełnić 9 papilotkami.
  • W jednej misce dokładnie rozgnieść widelcem banana z jogurtem naturalnym (lub zmiksować blenderem ręcznym). Następnie dodać miód lub syrop klonowy, jajko, roztopiony olej oraz nasiona chia lub siemię lniane jeśli ich używamy. Wszystko wymieszać widelcem.
  • W drugiej misce wymieszać mąkę migdałową z proszkiem do pieczenia i sodą, dodać kakao, wiórki kokosowe i połowę posiekanej czekolady.
  • Do suchych składników dodać mokre i powoli mieszać widelcem lub łyżką tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Nałożyć ciasto do 9 papilotek, posypać resztą posiekanej czekolady i piec przez 25 minuty. Wyjąć z piekarnika i ostudzić.